Wydłużanie żywotności dachu z blachy – jak do tego podejść?
Na rynku dostępnych jest wielu producentów oferujących blaszane pokrycia dachowe wysokiej jakości. Bez problemu znaleźć można blachodachówki, blachy na rąbek stojący czy blachy trapezowe z wieloletnimi gwarancjami. Ich twórcy zapewniają, że dach przetrwa trudne warunki atmosferyczne i będzie służył latami. Jednak coraz więcej osób czy firm decyduje się na wydłużenie żywotności dachu z blachy, ponad standard znajdujący się w gwarancji. Jak to zrobić? Od czego zacząć?
Co wpływa na żywotność dachu?
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na jakość materiału, z jakiego wykonany jest dach. W tym przypadku istnieje następująca zależność – lepsza jakość, tym wyższa cena, dlatego na pokryciu dachowym nie warto oszczędzać. Jeśli materiałem jest blacha, wskazane jest pokrycie jej powłoką ochronną.
Wykorzystywane są dwa rodzaje powłok – poliestrowe i poliuretanowe, przy czym ta druga jest najlepsza. Dach staje się odporny na zarysowania czy korozję. Bardzo dobrze zniesie też promieniowanie UV oraz wilgoć. Jest to niezwykle ważne, ponieważ dach nie tylko powinien być szczelny, ale także stanowić ozdobę domu i potocznie mówiąc – ładnie wyglądać. Słabej jakości materiały lub niewystarczająca ochrona w postaci powłoki mogą wpłynąć na powstawanie rdzy, blaknięcia koloru czy falowania blachy. Dodatkowo może dojść do pęknięć i łuszczenia się farby. Ryzykowne jest także wykonywanie wszelkich modyfikacji i obróbek przy wątpliwej jakości blachy.
Czy można zaufać gwarancji na dach?
Wielu producentów oferuje gwarancję na swoje blachy dachowe czy blachodachówki nawet do 30 lub 40 lat. Czy dach może wytrzymać te kilkadziesiąt lat? Oczywiście, że tak. Warunkiem jest jego dobre położenie i izolacja. Należy też pamiętać, że nie wolno używać szlifierki kątowej do cięcia blachy, gdyż wytwarzane przez nią ciepło negatywnie wpływa na krawędzie materiału (uszkadza je). Dodatkowym zagrożeniem jest wtapianie się opiłków metalu w blachę i ryzyko wystąpienia korozji.
Jednak uwzględnienie warunków atmosferycznych jest równie ważne. Silne opady deszczu, ostre słońce czy częste opady śniegu mają bardzo duży wpływ na wytrzymałość pokrycia dachowego. Dlatego wybierając pokrycie dachowe, warto poinformować firmę o lokalizacji naszego domu i poprosić o pomoc w wyborze rodzaju materiału na dach.
Jak wydłużyć żywotność dachu?
Jeżeli temat izolacji i poprawnego położenia dachu został przypilnowany i wiemy, że wykonane to zostało poprawnie, to warto zainteresować się ochroną dachu przed kapryśną pogodą. W Polsce prognozy pogody już od jakiegoś czasu się nie sprawdzają. Lato bywa niezwykle upalne, a zima zaskakuje mrozem i nagłymi opadami śniegu (co przecież w ostatnich latach wcale nie było standardem).
Na rynku pojawiły się ciekawe rozwiązania, które umożliwiają obniżenie temperatury dachu oraz efektywne odbijanie promieni UV. Są to wodoodporne i wysokorefleksyjne powłoki dachowe. Do wyboru jest kilka rodzajów takich powłok, a wydłużenie żywotności dachu po ich aplikacji może sięgać nawet 25 lat!
Przed wybraniem dachu dobrze jest rozeznać się w rodzaju powłok, jakości materiału i dodatkowych zabezpieczeniach. Dzięki temu będziemy spokojni o trwałość dachu, ale też poprawimy komfort przebywania wewnątrz domu, czy wielkopowierzchniowych budynków.