Wkłady kominowe – zastosowanie, funkcje i rodzaje

Każdy wkład kominowy posiada taką samą funkcję ale ma swoje specyficzne właściwości. Jego zadaniem jest uszczelnianie komina oraz umożliwienie odprowadzania spalin z instalacji grzewczej.

Funkcje wkładów kominowych

Najważniejszą funkcją wkładu kominowego jest zapewnienie szczelności. Ze względów bezpieczeństwa, spaliny nie mogą bezpośrednio stykać się z kominem. Wkład kominowy pełni również funkcję ochrony przed zamakaniem oraz daje możliwość odprowadzania skroplin na zewnątrz komina. Wkłady kominowy muszą mieć odpowiednią odporność ogniową oraz brak zniekształceń termicznych i mechanicznych.

Kiedy stosuje się wkłady kominowe?

Wkłady kominowe można umieścić w przewodzie kominowym na każdym etapie (możemy to zrobić na etapie budowy jak i podczas renowacji starego komina). Wkład kominowy jest idealną opcją w starych domach, w których potrzebna jest wymiana komina z różnych powodów. Wykonanie nowego komina wymagałoby istotnej ingerencji w konstrukcje budynku. Zastosowanie wkładu kominowego pozwoli na uniknięcie takiej konieczności. Rozwiązanie to jest również o wiele tańsze i szybsze. Wkłady kominowe nadają się nie tylko do kominów dymowych ale również do przewodów wentylacyjnych.

Jak wybrać odpowiednie wkłady kominowe?

Przy montażu wkładu kominowego musimy zwrócić uwagę na jego wielkość oraz przekrój. Wkłady kominowe dostępne są w trzech typach przekroju:

– owalnym,
– okrągłym,
– prostokątnym.

Możemy kupić również wkład kominowy elastyczny, który wykorzystywany jest do instalacji w starych domach, gdzie przewody kominowe są zwykle krzywe oraz kręte.

Rodzaje wkładów kominowych

Wkłady kominowe podzielić możemy na dwie główne kategorie: żaroodporne oraz kwasoodporne.

Wkład kominowy żaroodporny – stosuje się go do kotłów zasilanych materiałem drewnopochodnym.

Wkład kominowy kwasoodporny – stosuje się go do montażu przy kotłach gazowych oraz olejowych.

W sklepach znajdziemy również wkłady kwaso i żaroodporne, które znajdują swoje zastosowanie przy kotłach, w których mogą pojawiać się nagłe zmiany temperatury oraz działanie kwasów (np. w kotłach zasilanych węglem lub ekogroszkiem).

Podobne wpisy