Warstwowy montaż okien – co warto o nim wiedzieć?
Wykonanie szczelnego montażu okien ma ogromne znaczenie dla komfortu cieplnego panującego wewnątrz budynku. Musimy mieć świadomość, że nawet najmniejsze niedociągnięcia sprawiają, że tworzą się tzw. mostki termiczne, przez które ucieka znaczna część energii cieplnej. Co więcej, nieprawidłowo wykonany montaż to również ryzyko powstania wilgoci w budynku oraz rozwoju szkodliwej pleśni. Z tego powodu, coraz częściej wykorzystuje się wielowarstwowe systemy posiadające odpowiedni opór dyfuzyjny zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Czym są i dlaczego sprawdzają się tak dobrze? Przekonajmy się.
Czym jest montaż warstwowy?
Warstwowy montaż okien to coraz powszechniej wykorzystywana alternatywa, która zastępuje stosowanie wyłącznie pianki montażowej. Mówiąc dokładniej, jest to sposób montowania okien, który opiera się na zastosowaniu różnorodnych materiałów uszczelniających i montażowych. Nakładane są one w trzech warstwach – zewnętrznej, środkowej i wewnętrznej. Wśród nich wymienić możemy nie tylko piany montażowe, ale również folie okienne oraz taśmy rozprężne.
Opór dyfuzyjny w montażu okien – jak powinien wyglądać?
Zacznijmy od wyjaśnienia czym właściwie jest opór dyfuzyjny. Mówiąc najprościej, jest to właściwość różnego rodzaju materiałów, a konkretnie zdolność materiału do zatrzymywania pary wodnej. Chcąc wykonać szczelny montaż okien, musimy mieć świadomość, że opór dyfuzyjny powinien być różny w konkretnych miejscach uszczelnienia okna.
Konkretnie, warstwa zewnętrzna izolacji powinna mieć mały opór dyfuzyjny, ponieważ paroprzepuszczalność jest niezbędna dla odparowania wody nagromadzonej w szczelinach.
Środkowa warstwa izolacji powinna charakteryzować się wysoką izolacyjnością cieplną czyli niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, a jednocześnie mieć odpowiedni współczynnik oporu dyfuzyjnego dobrany do całego układu. Pozwoli jej to na kontrolowany przepływ ewentualnie zgromadzonej wilgoci. Warstwa wewnętrzna z kolei musi charakteryzować się wyższym oporem dyfuzyjnym – po to, by regulowała i kontrolowała przepływ wilgoci z pomieszczenia do złącza.
Dlaczego warto zdecydować się na warstwowy montaż okien?
Warstwowy montaż okien to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Dzięki różnicom w oporze dyfuzyjnym poszczególnych warstw, ten sposób uszczelniania okien jest niezwykle efektywny. Należy pamiętać za dobrze zaprojektowane złącze charakteryzuje się wyższym oporem dyfuzyjnym od strony wewnętrznej pomieszczenia i niższym oporem dyfuzyjnym od strony zewnętrznej.
To jednak nie wszystko. Charakteryzuje go również trwałość wynikająca z odporności na działanie czynników atmosferycznych, w tym również promieniowania UV. Możemy mieć więc pewność, że nawet przez 10 lat izolacja okien naszego domu będzie w pełni efektywna gdy zostawimy ją bez wykończenia elewacji. Co więcej, warstwowy montaż to nie tylko ochrona przed zimnem i wilgocią, ale również hałasem (odznacza się doskonałą izolację akustyczną).
A zatem, warstwowy montaż okien, przy wykorzystaniu materiałów posiadających odpowiedni opór dyfuzyjny, ma ogromne znaczenie dla izolacji termicznej okien. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych materiałów możemy nie tylko skrócić czas montażu, ale również zyskać pewność, że uszczelnienie spełni swoja rolę i posłuży nam przez długi czas. Nie dziwi więc fakt, że na wybór warstwowego montażu okien decyduje się coraz więcej osób.