Uniknij problemu zawilgocenia domu
Gromadząca się na utwardzonych powierzchniach woda opadowa może wyrządzić wiele szkód. Począwszy od zawilgocenia fundamentów, przez piwnice nawet do ścian budynku. Długie ignorowanie problemu może skutkować rozwijaniem się grzyba i pleśni, które gdy raz się pojawią to trudno skutecznie zwalczyć. Dlatego tak ważne jest odpowiednie odwodnienie terenu. Jak je przeprowadzić aby było w pełni skuteczne? O tym powiemy poniżej.
Krok pierwszy – analiza problemu
Aby możliwe było profesjonalne i przede wszystkim skuteczne odwodnienie terenu, w pierwszej kolejności należy dokładnie ustalić w jaki sposób do niego dochodzi. W tym celu musisz przeprowadzić kompleksowe badanie gruntu. Najlepiej realizować ten krok jeszcze przed zakupem działki, jednak jeżeli go pominąłeś to pomoże ci w określeniu poziomu przepuszczalności gruntu.
W tym celu będziesz potrzebował pomocy firmy geotechnicznej, która dysponuje odpowiednimi narzędziami, umożliwiającymi przeprowadzenie pełnej dokumentacji.
Posiadając już odpowiednią wiedze będziesz mógł określić, czy zbierająca się woda stanowi wodę gruntową czy powierzchniową. W zależności od typu wody konieczne będzie zastosowanie innej metody odwodnienia.
Drenaż opaskowy
Jeżeli źródłem twojego problemu są gromadzące się wody gruntowe musisz zastosować odwodnienie drenażem opaskowym. W tym celu wokół budynku należy zamontować perforowane rury, które będą zbierały nadmiar wody z otoczenia fundamentów budynku.
Pamiętaj jednak, że w niektórych przypadkach drenaż opaskowy się nie sprawdzi. Nie należy go stosować w następujących przypadkach:
- bardzo suchy, dobrze przepuszczalny grunt,
- poziom wód gruntowych jest poniżej poziomu terenu,
- gdy nie masz dokąd odprowadzić wody.
Zbiorniki podpowierzchniowe na wodę deszczową
Te ażurowe plastikowe skrzynki są w stanie magazynować wysokie ilości wody opadowej, którą następnie powoli oddają do gleby, zmniejszając ryzyko jej nadmiernego gromadzenia się. Aby mogły one spełniać swoją rolę powinny być przysypane mieszanką żwiru płukanego, bez ostrych krawędzi, o granulacji 2 do 5 cm.
Odwodnienie liniowe
Zastosowanie takiej metody jest wskazane w przypadku już utwardzonych powierzchni. Nie zmusza ono do stosowania szczególnie skomplikowanych prac. Aby było w pełni skuteczne powinno być zaprojektowane indywidualnie, dla określonej działki.
Odpowiednie odwodnienie terenu pozwala uniknąć szeregu dodatkowych kosztów związanych z koniecznym odgrzybianiem ścian i fundamentów budynku. Jeśli dysponujesz piwnicą powinieneś zwrócić szczególną uwagę na poziom wilgotności terenu.