Tynki perlitowe – co warto wiedzieć?

Warstwy tynkarskie z perlitem to masy, które — jako jedne z pierwszych — wykazują silne właściwości dekoracyjne. Co warto wiedzieć na ich temat? Jakie są ich podstawowe właściwości i kiedy warto je stosować?

Tynk z perlitem — co to jest?

Innowacyjne tynki ciepłochronne to struktury charakteryzujące się wysokim stopniem paroprzepuszczalności, które — dzięki odpowiedniej formule — mogą skutecznie regulować poziom wilgoci w strukturze ściennej. W skład tynku wchodzą m.in. substancje mineralne, dzięki którym produkt jest odporny na działanie grzybów, glonów i innych substancji o charakterze organicznym. Zaletą tynków z perlitem jest możliwość ich nakładania w dwojaki sposób, to jest ręcznie, ale też i maszynowo. Na uwagę zasługuje również niewielka grubość warstwy tynkarskiej, która — w porównaniu do standardowych tynków izolacyjnych — może być nawet trzykrotnie mniejsza. Mimo to efekt termoizolacyjny jest w obydwu przypadkach dokładnie taki sam. Warto również dodać, że tynk mineralny z perlitem może być stosowany zarówno w przegrodach znajdujących się na zewnątrz budynku, jak i w jego wnętrzu.

Podstawowe właściwości tynków perlitowych

O tym, jak skuteczne są tynki ciepłochronne, świadczą… cyfry. Izolacyjność termiczna warstwy tynkarskiej to w tym przypadku aż λ=0,064 W/mK. Dzięki temu masę można wykorzystać m.in. w budownictwie energooszczędnym. Odpowiednie własności izolacyjne masa tynkarska uzyskuje już przy zaledwie 2 – 3 cm, co jest fenomenem, biorąc pod uwagę właściwości alternatywnych mas tynkarskich. Poza tym tynk z perlitem ma silne właściwości regenerujące, dzięki czemu można go z powodzeniem stosować również do renowacji budynków o walorach historycznych. Na uwagę zasługuje również to, że tynki perlitowe charakteryzują się też całkowitą niepalnością. A to oznacza, że w kategoriach budowlanych przyjęta dla nich klasa odporności ogniowej to A1.

Tynki perlitowe — dlaczego warto?

Dzięki zastosowaniu tynków perlitowych w budownictwie można:

  • uzyskać naturalną geometrię warstw ściennych zgodnie z ich wcześniejszym, historycznym kształtem,
  • w pełni zabezpieczyć budynek przed silnymi oddziaływaniami pogodowymi (w tym również deszczem, wiatrem i śniegiem),
  • zapewnić ścianom własności oddychające (wysoka paroprzepuszczalność),
  • usunąć mostki termiczne w istniejących przegrodach ściennych.

Reasumując, tynki perlitowe to doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wysoką jakość wykonania i niezawodność systemu izolacyjnego. Co więcej, własności te można uzyskać przy relatywnie cienkiej warstwie tynkarskiej.

Podobne wpisy