Tuby szalunkowe – poznaj ich zastosowanie

W przeszłości wykonywanie okrągłych filarów było niełatwym zadaniem. Wnoszenie słupów o identycznych rozmiarach sprawiało mnóstwo problemów. Dziś tworzenie takich konstrukcji jest możliwe dzięki dostępnym na rynku tubom szalunkowym. Z czego są wykonane oraz jakie jest ich zastosowanie?

Tuba szalunkowa -czyli co?

Tuby szalunkowe są bardzo często nazywane tulejami szalunkowymi lub szalunkami kartonowymi. Są one produkowane z kartonu, a dokładniej z pasa uformowanego z kilku lub kilkunastu warstw. Tworzywo przebiega spiralnie i cechuje się bardzo dużą wytrzymałością.

Szalunkowe tuleje charakteryzują się tym, że ich wewnętrzne ścianki tulei są wyłożone specjalnym, odpornym na wodę papierem. Z kolei zewnętrzna warstwa kartonu jest solidnie impregnowana, dzięki czemu jest odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne w postaci deszczu i śniegu. Na górnej oraz dolnej krawędzi szalunku znajduje impregnacja z parafiny, dzięki której szalunki nie ulegają deformacji, a wznoszone słupy betonowe mają taki sam przekrój na całej długości.

Zastosowanie tub szalunkowych w budownictwie

Tuba szalunkowa wyparła konstrukcje wykonywane z drewna i jest obecnie powszechnie wykorzystywana w nowoczesnym budownictwie. Dzięki niej wnoszenie okrągłych, betonowych filarów nie jest problematyczne. Pozwala ona na szybkie i sprawne wylewanie słupów betonowych o kołowym przekroju. Pozwala zaoszczędzić nie tylko sporo czasu, lecz także pieniędzy.

Tuba szalunkowa fi200 oraz w wielu innych rozmiarach jest stosowana:

  • w budownictwie indywidualnym
  • w budownictwie przemysłowym
  • w budownictwie drogowym

Tuby szalunkowe oferowane na stronie polskiego producenta szalunków Tarnopak to wysokiej jakości produkty, z pomocą których można tworzyć bez problemu wysokie filary, solidne bramy, przepusty, słupki ogrodzeniowe oraz kolumny.

Jak wykonać kolumnę betonową o tekturowym szalunku?

W celu wniesienia takiej konstrukcji niezbędne jest zbrojenie kolumny, które musi być zakotwione w fundamencie. Następnie, w zależności od potrzeb nasadzana jest na nie tuba szalunkowa fi200 , lub o innym przekroju. Bardzo ważne jest to, aby podczas wtłaczania betonu kartonową tubę dobrze podeprzeć, gdyż w przeciwnym razie będzie niestabilna.

Podczas wznoszenia kolumn szalunek stopniowo wypełnia się betonem o odpowiedniej gęstości. Każdą kolejną porcję betonu zagęszcza się wibratorem. Gdy beton się zwiąże, tubę można rozmontować. Ze względu na jej konstrukcje wykonanie tej czynności nie jest trudne. Karton jest bowiem przedzielony biegnącym spiralnie sznurem, więc wyrywając go można z łatwością zdemontować tuleję.

Obecnie na rynku budowlanym dostępne są tuby o średnicach od 150 do 800 mm, a ich długość wynosi od 2 d 6 metrów. Podczas zakupu warto zawsze szczególną uwagę zwrócić na średnicę, gdyż nie da się jej już później zmienić. Natomiast jeśli chodzi o długość, to w razie potrzeby zakupiona tuleję można skrócić. Tuleja szalunkowa to uniwersalny produkt, który doskonale sprawdza się w budownictwie.

Podobne wpisy