Styl loftowy w zasięgu ręki: masa imitująca beton

loft1-min

Masz do dyspozycji sporą przestrzeń i chcesz jeszcze bardziej to podkreślić? Zainteresuj się stylem loftowym. Ta coraz popularniejsza minimalistyczna stylistyka daje olbrzymie możliwości kompozycyjne. Znakomicie odnajdzie się w niej również imitacja betonu na ścianę. Poniżej przeczytasz, jak umiejętnie urządzić mieszkanie w tym duchu.

Geneza trendu: skąd wzięła się moda na styl loftowy i czym się charakteryzuje?

Styl loftowy imponuje przede wszystkim umiejętnym wykorzystaniem dostępnej przestrzeni. Nie bez przyczyny kojarzy się z dużymi pomieszczeniami (im mniej ścianek działowych i przegród, tym lepiej) oraz wysokimi sufitami. Wynika to bezpośrednio ze środowiska, z którego się wywodzi. Styl loftowy wywodzi się z Nowego Jorku, a po raz pierwszy zwrócił na siebie uwagę na przełomie lat 40. i 50. XX wieku. Wówczas zamykane obiekty przemysłowe, a więc np. fabryki, magazyny czy hale produkcyjne, zaczęły być wykorzystywane na szeroką skalę w celach mieszkaniowych. Tego typu nietypowe przestrzenie wyjątkowo chętnie zasiedlali nowojorscy artyści.

Do ich dyspozycji pozostawały zazwyczaj lofty, czyli przestronne poddasza. Czym się charakteryzowały? Po pierwsze, dużymi przestrzeniami – mowa tutaj zarówno o powierzchni, jak i wysokości. Jako że lofty nie miały pierwotnie przeznaczenia mieszkalnego, nikt nie zaprzątał sobie głowy ani wydzielaniem odrębnych pokojów, ani pracami wykończeniowymi. Przestrzeń była więc niezwykle surowa. Uwagę zwracały na siebie duże okna, poprzemysłowe elementy wyposażenia oraz proste wykończenie lub wręcz jego totalny brak.

Betonowe ściany – serce stylu loftowego. Dlaczego są tak pożądane w nowoczesnych wnętrzach?

Styl loftowy i blisko spokrewniony z nim styl industrialny bazują na dwóch typach materiałów, które zazwyczaj można było spotkać w budynkach przemysłowych tego okresu – cegle i betonie. Znakomicie wpisują się również w minimalistyczne podejście nie tylko do architektury wnętrz, ale również życia. Ich piękno wymaga jedynie delikatnego podkreślenia, pozwalają również wydobyć wyjątkowość innych elementów projektu.

Oczywiście dziś styl loftowy jest szeroko wykorzystywany w wystroju zróżnicowanych wnętrz – nie tylko w Nowym Jorku i nie tylko w obiektach poprzemysłowych. Możesz sięgnąć po niego, jeśli akurat dekorujesz mieszkanie w kamienicy (tam wyjątkowo łatwo o znalezienie bardzo przestronnych i wysokich pomieszczeń), ale sprawdzi się również w przypadku chociażby lokali w blokach czy domach jednorodzinnych. Oczywiście nie ma również potrzeby korzystania z materiałów, które dały początek temu stylowi. Dzięki imitacji betonu na ścianę Francesco Guardi uzyskasz znakomicie prezentujący się rezultat, a z pracami poradzisz sobie samodzielnie przy użyciu podstawowych narzędzi. Nadasz przy okazji powierzchni strukturę idealnie dostosowaną do swoich oczekiwań.

Masa dekoracyjna czy prawdziwy beton? Zalety wykorzystania mas imitujących w nowoczesnych projektach

Dlaczego warto sięgnąć po masę imitującą beton, a nie po… prawdziwy beton? Choć ten materiał jest rzecz jasna łatwo dostępny w każdym markecie budowlanym, w rzeczywistości popularne zaprawy nie nadają się do dekoracyjnego użycia na powierzchniach ścian. Sporo do życzenia pozostawia przyczepność. Jeszcze gorszy będzie efekt wizualny. Istnieje spora szansa na to, że konieczne będzie skucie takiej powierzchni.

Masa imitująca beton działa na zupełnie innej zasadzie. Jej podstawą są żywice akrylowe uzupełnione drobnymi wypełniaczami mineralnymi. To właśnie one pozwalają na idealne odwzorowanie wyglądu i właściwości betonu. Masa jest tworzona z myślą o dekoracyjnym zastosowaniu: daje więc możliwości kształtowania faktury ściany zgodnie z indywidualnymi preferencjami. Dzięki swoim właściwościom nakładanie jest proste, a po utwardzeniu zyskuje wysoką odporność na czynniki zewnętrzne. Można dzięki temu stosować ją zarówno we wnętrzach, jak i na odsłoniętych przestrzeniach.

Jak osiągnąć realistyczny wygląd betonowej ściany?

Masa imitująca beton to materiał, który da Ci naprawdę spore pole do popisu. Jeśli chcesz uzyskać jak najbardziej wiarygodny rezultat i przeobrazić swoje mieszkanie czy dom w klasyczny loft, musisz odwzorować unikalny charakter betonu. A czym się wyróżnia? Przede wszystkim nieregularnościami i różnego typu przetarciami, które świadczą najlepiej o jego industrialnym rodowodzie. Wierzchnią warstwę imitacji betonu na ścianę możesz w dowolny sposób formować, na przykład wydrapywać ubytki, odciskać różne elementy, przecierać czy wygładzać. Ściana pokryta masą imitującą beton (rzecz jasna przed zaschnięciem) jest piaskownicą, która daje Ci olbrzymie możliwości artystycznego wyżycia się. Zaawansowana formuła sprawi przy tym, że bez trudu uzyskasz oczekiwany efekt.

Podobne wpisy