Sposób na tanie i nowoczesne ogrzewanie? Postaw na kocioł na pellet!
Kocioł na pellet to urządzenie, które do ogrzewania domu wykorzystuje biomasę, a więc ekologiczne, odnawialne źródło energii. Do tego jest niemal bezobsługowe, a co za tym idzie – dużo bardziej komfortowe w użytkowaniu niż tradycyjny, zasypowy piec węglowy!
Kotły na pellet chętnie instalowane są przez osoby, które decydują się na demontaż nieekologicznych, nieefektywnych i uciążliwych w obsłudze pieców węglowych nazywanych także “kopciuchami”. Za kotłem na pellet przemawia szereg korzyści.
Jakie są zalety kotłów na pellet?
Przede wszystkim wykorzystują one ekologiczne paliwo jakim są sprasowane pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze odpady drzewne takie jak zrębki, wióry i trociny. Pellet ma formę wygodnego w użyciu i niebrudzącego w przeciwieństwie do węgla granulatu, niską wilgotność i wartość opałową taką jak drewno. Co więcej, po jego spaleniu pozostaje niewielka ilość popiołu – na dodatek ekologicznego, który można wykorzystać jako nawóz.
Kocioł pelletowy jest też niezwykle prosty w obsłudze – zwłaszcza w porównaniu z piecem węglowym. Jego obsługa sprowadza się do dosypywania paliwa raz na kilka dni!
Zaletą większości kotłów pelletowych są niewielkie gabaryty, co pozwala zamontować je nawet w małej/niewielkiej kotłowni. Dużą zaletą kotła pelletowego jest także to, że jest on w katalogu urządzeń włączonych do programu Czyste Powietrze. To oznacza, że można otrzymać dofinansowanie na jego zakup – od 1 lipca 2021 roku nawet 9 tysięcy złotych!
Jak działa kocioł pelletowy?
Głównym elementem urządzenia jest palnik wyposażony w grzałkę elektryczną, która pozwala na automatyczne rozpalanie paliwa. Po uruchomieniu podajnika paliwo trafia na ruszt, gdzie jest rozpalane. Płomień podtrzymywany jest przez wentylator.
W momencie gdy woda w instalacji uzyskuje preferowaną przez użytkownika temperaturę kocioł wygasza się, natomiast gdy wystąpi zapotrzebowanie na ciepło kocioł ponownie się uruchomi. Każdorazowo po wygaszeniu kotła ruszt palnika oczyszcza się, a ewentualne pozostałości zanieczyszczeń są wydmuchiwane przez wentylator.
Dzięki nowoczesnej technologii kotła nie musimy rozpalać go ręcznie. Co więcej, do jego obsługi wystarczy ustawić preferowaną temperaturę wcześniej uzupełniając zasobnik paliwem. Nic dziwnego, że tak chętnie zastępowane są nimi kotły zasypowe! Więcej o kotłach na pellet dowiesz się na defro.pl/kotly-automatyczne-na-pellet-biomase.