Silikon dekarski – co warto o nim wiedzieć? Jak wybrać najlepszy?

Silikon dekarski, jak sama nazwa wskazuje, znajduje zastosowanie w pracach związanych z drewnem oraz materiałami pokryciowymi. To rodzaj spoiny, która doskonale sprawdza się w przypadku najmniejszych nawet otworów. Posiada wiele zalet, które zależą jednak od jakości produktu, który nabędziemy. Dlatego też warto wiedzieć, czym sugerować się podczas zakupu tej spoiny.

Właściwości silikonu dekarskiego

Silikon dekarski to spoina, która posiada wiele zalet. Nic więc dziwnego, że jest powszechnie wykorzystywany podczas wykonywania pokryć dachowych. Najważniejszą z nich jest z całą pewnością precyzja nakładania, która pozwala nam na wykorzystanie tej spoiny nawet w przypadku niewielkich otworów czy szczelin.

To jednak nie wszystko. Silikon dekarski wyróżnia się również odpornością na działanie czynników atmosferycznych, takich jak wilgoć czy duże zmiany temperatury. Nie pęka i nie wykrusza się, dzięki czemu stanowi trwałe wypełnienie. Odporny jest również na działanie promieniu UV, nie powodują one bowiem utraty jego koloru oraz nie wpływają negatywnie na jego właściwości fizyczne.

Wśród zalet silikonu wymienić możemy również elastyczność. To rodzaj spojenia, który pracuje na równi z materiałami, które łączy. Nie musimy więc obawiać się, że jedna z powierzchni odklei się od spojenia.

Zastosowanie silikonu dekarskiego

Silikon dekarski znajduje zastosowanie przede wszystkim podczas wykonania pokryć dachowych. Dostępnych jest wiele wariantów tego produktu, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie silikonu do rodzaju materiałów, którymi przykrywamy dach budynku – inny silikon stosuje się w przypadku blachy dachówkowej, inny zaś w przypadku dachówek ceramicznych.Silikon dekarski służy do wypełniania spoin pomiędzy nimi. Wykorzystuje się go również w celu wypełnienia szczelin przy rynnach lub przepierzeniach.

Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu silikonu dekarskiego?

Obecnie w ofercie sklepów budowlanych możemy znaleźć szeroki wybór silikonów dekarskich, które różnić się mogą między sobą kilkoma parametrami. Decydując się na tego typu zakup, warto więc zwrócić uwagę na parę ważnych kwestii.

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, by dopasować silikon dekarski do rodzaju materiału, który będziemy za jego pomocą łączyć z powierzchnią dachu. Warto również mieć na uwadze, że silikon jest materiałem, którego nie da się pomalować. Dlatego też wybrać należy produkt, który kolorystycznie jest najbardziej zbliżony do barwy pokrycia dachowego. Co ważne, nie zawsze silikon jest najlepszym wyborem. W przypadku niektórych rodzajów materiałów lepiej postawić na uszczelniacze kauczukowe lub asfaltowe.

Podsumowując, silikon dekarski to produkt, który jest wprost niezastąpiony podczas wykonywania pokryć dachowych. Obecnie na rynku dostępny jest w wielu różnych wariantach i wersjach. Poszukując produktu najwyższej jakości, który spełni wszystkie nasze oczekiwania, należy więc zastosować się do powyższych porad, by mieć pewność, że silikon zapewni nam możliwość wykonania solidnych i estetycznych spoin charakteryzujących się wysoką trwałością.

roberto

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top