Regeneracja siłowników hydraulicznych – co robić, gdy pojawi się awaria?

Na wielu płaszczyznach obecnego przemysłu zastosowanie hydrauliki siłowej ma bardzo duży wpływ na ich prawidłowe i wydajne funkcjonowanie. Branże takie jak drogownictwo, leśnictwo, rolnictwo czy budowlanka opierają się w dużej mierze na maszynach działających właśnie na tym systemie. Jest on bardzo wydajny, pracuje na naprawdę dużym obciążeniu, a mimo to nie traci na precyzji wykonywanych czynności. Jednym z podstawowych podzespołów instalacji są siłowniki hydrauliczne. Jest chyba niewiele osób, które nie wiedzą choćby pobieżnie, jak wygląda ten element. Jako składowa, która jest umieszczona na zewnątrz urządzenia, jest szczególnie narażony na zużycie. Oprócz tego, że działa na dużym obciążeniu i pod znacznym ciśnieniem, jest wystawione na wpływ mikrouszkodzeń mechanicznych powodowanych obecnością żwiru czy piasku, ale też warunków atmosferycznych. Ważne jest więc, aby odpowiednio zadbać o siłownik hydrauliczny i przeprowadzać jego regularny serwis.

Jak powinna wyglądać profesjonalna regeneracja siłowników hydraulicznych?

Gdy nie uda nam się uniknąć awarii siłownika hydraulicznego i jesteśmy zmuszeni go naprawić, warto wiedzieć, w jaki sposób powinien przebiegać cały proces i na co zwrócić szczególną uwagę. Siłownik hydrauliczny składa się z bardzo wielu elementów, dlatego bardzo ważne jest, aby na samym początku przeprowadzić szczegółową diagnozę, rozkładając go na części. W ten sposób unikniemy wydania niepotrzebnych pieniędzy. Mogłoby być tak w przypadku naprawiania losowych fragmentów w ciemno. W przypadku szczegółowej analizy serwisant jest w stanie określić, które elementy wymagają wymiany, a którym wystarczy regeneracja. Powinien przedstawić zakres prac i szacowane koszty. Pozwoli to zminimalizować czas naprawy oraz jej cenę. Wymiana danej części zawsze powinna być ostatecznością, bo jest to najdroższa z możliwości. Przede wszystkim sprawdzeniu powinny zostać poddane takie elementy jak tłok, spasowanie go z cylindrem, szczelność dławicy, jej osadzenie w cylindrze i spasowanie względem tłoczyska oraz kontrola powierzchni chromowanych tłoczysk. Konieczna może okazać się wymiana łożysk, natomiast warto pamiętać, że regeneracja siłowników hydraulicznych jest zawsze tańsza opcją niż ich wymiana na nowe.

obraz2

Najlepszy serwis regeneracji siłowników hydraulicznych – na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze odpowiedniego serwisu powinniśmy kierować się kilkoma aspektami. Mimo że przykładamy dużą wagę do zminimalizowania kosztów naprawy, sama cena nie powinna być głównym wyznacznikiem jakości danej firmy. Bardzo ważne jest to, na jakich produktach pracuje serwis. W przypadku uszczelniaczy, które często narażone są na uszkodzenia i duże zużycie, ich jakość ma niebagatelne znaczenie. Jeśli firma użyje uszczelnień słabej jakości, ulegną one wcześniejszemu zużyciu, co spowoduje utratę ciśnienia hydraulicznego siłownika, a co za tym idzie, umożliwi zanieczyszczeniom dostęp do wnętrza instalacji i może doprowadzić do uszkodzenia układu oraz większego jego obciążenia.

obraz3

Warto też zainteresować się tym, czy dany serwis wykonuje wszystkie usługi samodzielnie. Jeśli korzysta z usług podwykonawców, może to w przyszłości stanowić utrudnienie, gdy będziemy chcieli zareklamować usługę. Trudniej wtedy ustalić, na jakim etapie doszło do zaniedbań, w efekcie czego będziemy mieli większy problem z wyegzekwowaniem gwarancji. Istotną kwestią jest to, czy serwis wyposażony jest we własną stację diagnostyczną, dzięki której sprawdzi siłownik hydrauliczny pod maksymalnym obciążeniem, co da pewność, że będzie nam służył długi czas po naprawie.

Jeśli szukamy odpowiedniej firmy, która przeprowadzi serwis regeneracji siłowników hydraulicznych profesjonalnie i sprawnie, weźmy pod uwagę nie tylko najniższą cenę, ale też to, jakiej jakości produktów i sprzętów używa, oraz od czego rozpoczyna cały proces naprawy. Już samo rozpoznanie źródła problemu może nam wiele powiedzieć o tym, czy warto dalej współpracować z daną firmą.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://banat.pl/

roberto

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top