Pompy hydrauliczne – co to takiego?

Pompy hydrauliczne są jednym z głównych elementów układu hydraulicznego, który stał się bardzo popularny, a jego wykorzystywanie w maszynach różnego przeznaczenia zwiększa się. Sprzyja temu duża wydajność i efektywność układu hydraulicznego w pracy. Pompa hydrauliczna jest jego centralną częścią. Do wykonywania pracy potrzebuje ona jednak zewnętrznego źródła zasilania w postaci silnika spalinowego lub elektrycznego. Wprawiona w ruch przekształca powstałą w silniku energię mechaniczną na energię hydrauliczną. Dzieje się to podczas tłoczenia w przewodach lepkiej cieczy – oleju, który jest czynnikiem roboczym przenoszącym tę energię do instalacji pod wysokim ciśnieniem. Pompa hydrauliczna wytwarzająca odpowiednio wysokie ciśnienia może napędzać oprzyrządowanie ciężkich rolniczych maszyn i ich układy jezdne. Jest szeroko wykorzystywana wraz z układem hydraulicznym w górnictwie i maszynach budowlanych, np. zasilając koparki, dźwigi czy spychacze.

Klasyfikacja pomp hydraulicznych – jakie jest ich przeznaczenie?

Można spotkać kilka rodzajów pomp hydraulicznych. Pompa hydrauliczna zębata należy do najpopularniejszych. Można ją znaleźć w między innymi w maszynach rolniczych, na przykład w traktorach. Dzieli się ona na trzy podgrupy: pompy hydrauliczne o zazębieniu zewnętrznym, wewnętrznym i pompy hydrauliczne zębate gerotorowe. Jej kultura pracy jest różna, zwykle nie należy do najcichszych.

Z powodu swojego szybkiego rozwoju popularność zyskuje również pompa wielotłoczkowa. Możliwość uzyskania najlepszej wydajności przy wysokim ciśnieniu daje gwarancję efektywnej pracy, co przekłada się coraz większy popyt. W zależności od ułożenia tłoków względem wirnika, wyróżnia się pompy z tłokami ułożonymi promieniowo i osiowo.

Pompy hydrauliczne śrubowe to kolejny rodzaj, który jednak spotyka się dość rzadko. Najczęściej są podzielone na dwu- i trzyśrubowe, choć wystąpić mogą również jednośrubowe. Ten rodzaj pomp hydraulicznych znalazł szerokie zastosowanie w transporcie i dozowaniu substancji niebezpiecznych, a także trudnych, na przykład farb. Wyróżnia się jeszcze pompy łopatkowe z podziałem działania pojedynczego oraz podwójnego. Oprócz tego pompy hydrauliczne łopatkowe działania pojedynczego dzielą się na te z wlotem zewnętrznym i wewnętrznym. Są to pompy delikatne, spotykane najczęściej w transporcie gazów i substancji czystych, łatwych w transporcie.

img2

Częste usterki – co robić, gdy na nie natrafimy?

Charakterystyką pompy hydraulicznej jest nieustanna praca, nawet gdy maszyna pozostaje w stanie spoczynku. Naraża ją to na potencjalne uszkodzenia i drobne usterki. Częstym mankamentem jest przegrzewanie się pompy. Nierzadko można zauważyć, że maszyna zauważalnie traci moc, co również jest związane z usterkami pompy hydraulicznej. Stwierdzenie przyczyny problemu najczęściej nie jest skomplikowane. Może za nią odpowiadać nieszczelny układ hydrauliczny lub jego zapowietrzenie. W niektórych przypadkach jest konieczna ponowna kalibracja pompy. W wielu przypadkach jedynym rozwiązaniem może okazać się regeneracja pompy hydraulicznej. Poddawana długotrwałej eksploatacji i obciążeniom pompa hydrauliczna może wymagać kompleksowego serwisowania. Do regeneracji pompy należy wybrać odpowiedni serwis, który zapewni komplet usług w tym kierunku.

img3

Zakup pompy hydraulicznej

Decydując się na zakup pompy hydraulicznej, powinniśmy wiedzieć, jakie będzie jej przeznaczenie. Pompy występują w wielu rodzajach. Różnią się między sobą materiałami, z jakich są tworzone, wydajnością i kulturą pracy. Jest to jeden z kluczowych elementów maszyn. Niektóre pompy nie będą nadawały się do maszyn zajmujących się transportem cieczy niebezpiecznych, inne zaś będą mniej wydajne poza swoim naturalnym polem działania. Kiedy będziemy znać przeznaczenie pompy, kolejnym krokiem będzie zapoznanie się z ofertami. Ceny pomp hydraulicznych są bardzo różne. Zależą od wielu czynników, takich jak wydajność czy jakość materiału. Niska cena nie musi jednak oznaczać dużo niższej trwałości i krótkiej żywotności. Powinniśmy mimo wszystko zachować ostrożność. Po zakupie może okazać się, że pompa w trakcie eksploatacji będzie napotykać liczne usterki. Zmniejszy to w rezultacie jej żywotność i sprawi, że wydamy na nią więcej, niż początkowo zakładaliśmy. Z tego względu warto poświęcić czas i zapoznać się z informacjami, który producent oferuje pompy dobrej jakości przy zadowalającej cenie.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/

Podobne wpisy