Pompy CO – inwestycja na lata

Zamknięte instalacje grzewcze wymagają używania pomp obiegowych. Są to urządzenia wytwarzające ciśnienie, dzięki czemu podgrzana woda może być dostarczana do grzejników lub elementów systemu ogrzewania podłogowego. Chłodna woda jest przekazywana do urządzenia grzewczego, co tworzy zamknięty obieg. Aby pompy CO spełniały swoje zadanie, muszą być dostosowane do instalacji w budynku. Dzięki temu będą mogły służyć bezawaryjnie przez wiele lat.

Przestrzeń do montażu pompy

Jedną z najważniejszych kwestii podczas wyboru pompy obiegowej jest ilość dostępnego miejsca w kotłowni. Urządzenia dostępne na rynku mają różne wymiary, co ogranicza ich montaż w małych pomieszczeniach. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, gdy pompa ma być zamontowana w obudowie kotła, a nie poza nim.

Wydajność popmpy obiegowej

Kolejnym istotnym czynnikiem jest wydajność i wysokość podnoszenia pompy obiegowej. Parametry te mają bezpośredni wpływ na to, czy wybrane urządzenie będzie sprawdzać się w ramach konkretnej instalacji.

W przypadku domów wielokondygnacyjnych należy zwrócić szczególną uwagę na wysokość podnoszenia oraz całkowitą pojemność instalacji wodnej. Na wydajność pompy CWU ma wpływ kształt instalacji, długość i rozmiar rur, a także ilość zaworów oraz zagięć, przez które przepływa woda.

Pompa obiegowa – generowanie hałasu

Na komfort użytkowników budynku bardzo duży wpływ ma także głośność wybranej pompy obiegowej. Jest to ważne, zwłaszcza jeśli kotłownia znajduje się w mieszkalnej części domu. Duży poziom hałasu będzie rozpraszać domowników od codziennych zajęć i w dłuższym czasie może być bardzo uciążliwe.

Osoby bardziej wrażliwe na dźwięki mogą mieć problemy podczas zasypiania. Dlatego w niektórych przypadkach przepływ pompy powinien być dławiony tak, aby urządzenie działało cicho, a praca instalacji grzewczej nie była zakłócona. W praktyce pompy CWU nieprzekraczające 40-45 decybeli są praktycznie niesłyszane dla domowników.

Nowoczesne pompy CWU i CO

Niektórzy zastanawiają się nad różnicami dzielącymi pompy CO od CWU. Mają podobne działanie, ale nie powinny być montowane zamiennie z uwagi na ryzyko uszkodzenia. Pompy CWU mają korpus i wirnik wykonane z brązu lub tworzywa sztucznego. Pompy CO są natomiast żeliwne, co sprawia, że na urządzeniu zamontowanym w obiegu CWU będzie osadzać się kamień. Ponadto w ramach instalacji CWU woda jest stale wymieniana, dlatego istnieje dużo większe ryzyko powstawania korozji.

Prawidłowo wybrana pompa obiegowa powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów. Ponadto musi być dostosowana do instalacji tak, aby urządzenie mogło funkcjonować bez zakłóceń. Dzięki temu zachowane zostaną komfortowe warunki eksploatacji domu na wiele lat, bez względu na rozmiar i przeznaczenie pomieszczeń.

Podobne wpisy