Pompa ciepła – jak działa

Powietrzne pompy ciepła pochłaniają ciepło z powietrza zewnętrznego, aby ogrzać dom i ciepłą wodę. Mogą odprowadzać ciepło, gdy temperatura powietrza spada do -15 ° C.

Powietrzne pompy ciepła potrzebują do działania energii elektrycznej, ale ponieważ pozyskują odnawialne ciepło z otoczenia, ich moc cieplna jest większa niż pobór energii elektrycznej. To sprawia, że ​​są energooszczędną metodą ogrzewania domu.

Jak działają powietrzne pompy ciepła?

Ciepło z powietrza jest absorbowane w niskiej temperaturze do płynu. Płyn ten przepływa przez sprężarkę, podnosząc temperaturę i przekazując ciepło o wyższej temperaturze do obwodów grzewczych i ciepłej wody w domu.

Korzyści z użytkowania pompy ciepła

  • niższe rachunki za ogrzewanie
  • niższa emisja dwutlenku węgla
  • ciepły dom i ciepła woda niemal za darmo

Typy pomp ciepła

Istnieją dwa główne typy: powietrze-woda i powietrze-powietrze. Wybór systemu powietrze-woda lub powietrze-powietrze określi typ potrzebnego systemu dystrybucji ciepła.

Powietrze-woda

Pompy ciepła powietrze-woda pobierają ciepło z powietrza zewnętrznego i przekazują je wodzie. System powietrze-woda rozprowadza ciepło za pośrednictwem systemu centralnego ogrzewania. Pompy ciepła pracują znacznie wydajniej w niższej temperaturze niż standardowy system kotłowy. Dzięki temu lepiej nadają się do systemów ogrzewania podłogowego lub większych grzejników, które wydzielają ciepło w niższych temperaturach przez dłuższy czas.

Powietrze-powietrze

Pompy ciepła powietrze-powietrze wymagają systemu cyrkulacji powietrza, aby rozprowadzić ciepłe powietrze po całym domu. Nie zapewniają również ciepłej wody

Zalety powietrznych pomp ciepła

W przeciwieństwie do kotłów gazowych i olejowych, pompa ciepła dostarcza ciepło w niższych temperaturach przez znacznie dłuższe okresy. Jeśli instalujesz pompę w celu zastąpienia kotła gazowego lub olejowego, powinieneś rozważyć, czy możesz również ulepszyć swoją izolację, aby uzyskać jak najwięcej z tej inwestycji. Możesz również rozważyć zamontowanie większych grzejników lub ogrzewania podłogowego.

Dla kogo pompa ciepła?

Jeśli myślisz o instalacji powietrznej pompy ciepła, najlepiej porozmawiać ze specjalistami w tym zakresie, którzy montują te urządzenia. W celu podjęcia decyzji o instalacji pompy należy rozważyć wiele aspektów związanych z nieruchomością, co jest kwestią bardzo indywidualną.

roberto

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top