Pomiary instalacji elektrycznej
Instalacja elektryczna jest czymś niezbędnym, jeżeli chodzi o codzienne funkcjonowanie. Nie tylko, jeżeli chodzi o gospodarstwa prywatne. Również każda firma, instytucja publiczna, państwowa, itd., działa tylko dzięki temu, że ma dostęp do energii elektrycznej. Z instalacjami powiązany jest temat pomiarów, które powinien wykonać dobry elektryk Wrocław.
Czas na pomiary instalacji elektrycznej
Kiedy należy wykonać pomiary instalacji elektrycznej? Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie do końca ten zapis został sprecyzowany. Można powiedzieć, że pomiary powinny odbywać się wtedy, kiedy odbywają się odbiory instalacji elektrycznych w nowo powstałym budynku. Mówi się wtedy o pomiarach zdawczych, które pomogą dopuścić budynek do użytku.
Co jednak, jeżeli mowa o budynku, który znajduje się już w użytku od długiego czasu? W tej kwestii można się odnieść do aktów prawnych, które znaleźć można aktualnie w Prawie budowlanym. W nim to można znaleźć zapis, że badania eksploatacyjne powinny być wykonywane nie rzadziej niż co 5 lat. Tak naprawdę do tego tematu należy podejść w sposób indywidualny. Jeżeli bowiem ma się do czynienia z instalacją elektryczną, która użytkowana jest w warunkach szkodliwych, pomiary mogą być wykonane nawet co rok. Zachowanie ostrożności w takiej kwestii na pewno nie będzie w stanie nikomu zaszkodzić.
Świadectwa kwalifikacyjne
Pomiary instalacji zamówić można u wielu osób. Trzeba jednak wiedzieć, że przy tej okazji winno wymagać się wydania świadectw kwalifikacyjnych. O czym dokładnie mowa? Pothans, aby móc wprowadzić się do danego budynku.
Rodzaje pomiarów elektrycznych
Temat bardzo ciekawy, który można chociaż w części rozwinąć. Do wyboru ma się różnego rodzaju pomiary elektryczne:
- pomiary rezystencji izolacji – sprawdzenie, czy doszło do izolacji pomiędzy częściami czynnymi i częściami przewodzącymi dostępnymi.,
- pomiary wyłączników RCD – potocznie nazywane różnicówki, polegające na poprawności doboru, podłączeń oraz na włączeniu przycisku TEST,
- pomiar ciągłości połączeń przewodów ochronnych i wyrównawczych – nie trzeba jej zawsze wykonywać w domu, ale już np. w takich pomieszczeniach jak garaż, ten rodzaj pomiaru jest koniecznością, trzeba również pamiętać o tym, aby tego typu działania wykonać w nowych domach, zanim zostanie wykonany montaż układu pomiarowego,
- pomiar impedancji pętli zwarcia – pomaga to wyznaczyć prąd, który popłynie przewodami w momencie zwarcia,
- pomiar rezystancji uziemienia – bardzo ważne działania, w szczególności jeżeli weźmie się pod uwagę sieci IT.
Protokół wykonania pomiarów
Wykonanie pomiarów jest ważne i może je wykonać jedynie wyspecjalizowany elektryk z uprawnieniami. Niezbędne jest również to, aby otrzymać dokument, który będzie świadczył o tym, że takie działania zostały wykonane. W szczególności jeżeli weźmie się pod uwagę istniejące błędy, które czym prędzej trzeba będzie zlikwidować, jeżeli budynek ma zostać dopuszczony do użytku. Wśród niezbędnych elementów, które taki dokument winien zawierać, powinno znaleźć się: numery aktualnych świadectw kwalifikacyjnych, dane budynku, dane kontaktowe zleceniodawcy, rodzaj użytego sprzętu pomiarowego, wszystkie wyniki pomiarów wraz z krótka oceną.
Niekiedy będzie potrzebna również adnotacja odnosząca się do pogody z jaką miało się do czynienia w dniu wykonywania kontroli. Tym bardziej jeżeli chodzi o kwestie odnoszące się do uziemienia. Ważne jest również to, aby osoba dokonująca pomiarów podpisała się pod danym dokumentem. Inwestor ma prawo odmówić przyjęcia takiego dokumentu, jeżeli nie znajdzie się na tym własnoręczny podpis.