Pokrycie dachowe z płyty bitumicznej – jak zrobić?
Bitumiczne płyty faliste to ekologiczny i ekonomiczny materiał, który składa się z kilkunastu warstw, sprasowanych włókien organicznych. Formowane są pod ciśnieniem w kształt fali, przez co przypominają wyglądem eternit, ale należy podkreślić, że w odróżnieniu od tego stosowanego kiedyś materiału budowlanego, nie zawierają azbestu, dzięki czemu są w pełni bezpieczne dla zdrowia ludzi i naturalnego środowiska.
Płyta bitumiczna znajduje zastosowanie na dachach o kącie nachylenia od 11 do 90°. Taki dach montuje się w wielu różnych obiektach takich jak magazyny, hale przemysłowe, wiaty garażowe czy nawet domki letniskowe. Doskonale sprawdza się również podczas renowacji starych dachów, które wcześniej pokryte były eternitem, blachą falistą albo zwykłą papą.
W jaki sposób wykonać montaż pokrycia dachowego z płyty bitumicznej?
Płyty bitumiczne w montażu nie są skomplikowane. Takie pokrycie dachowe jest lekkie, bezproblemowe w docinaniu i układaniu. Dlatego też wykorzystując tradycyjne narzędzia takie jak: młotek, gwoździe i piłę każdy może położyć płyty samodzielnie.
Bitumiczną płytę falistą należy przymocować do drewnianego rusztu z kontrłat i łat, wykorzystując do tego gwoździe z płaską uszczelką odporną na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz ocynkowanym ogniowo trzpieniem. Płyty układa się w jednej linii, zachowując przy tym kąt prosty.
Jak rozpocząć układanie płyt bitumicznych na dachu?
Dach z płyty bitumicznej to w obecnych czasach bardzo powszechne zastosowanie. Układanie należy rozpocząć od dołu dachu i kierować się w kierunku przeciwnym do występującego w danej okolicy w kierunku wiatru.
W kolejnych poziomych rzędach płyty powinny być przesunięte względem siebie o połowę. Mocujemy je gwoździami, które należy wbić pionowo w szczycie fali. Natomiast w przypadku strefy zakładu płyta musi być mocowana w każdej fali. Przy pośrednich łatach wystarczy mocować co drugą.
Wstępnie gwoździe przebija się na drugiej i przedostatniej fali. Następnie należy sprawdzić ułożenie płyt i wykonać ostateczne mocowanie. Ten rodzaj montażu daje oszczędność nawet 4% materiału.
Straty przy montażu są niewielkie i wynikają najczęściej z wielkości zakładów albo wspomnianej wcześniej niedużej wysokości fali czy formatu płyty. Płyta bitumiczna dostępna jest w wielu różnych kolorach, ale najczęściej inwestorzy decydują się na barwę brązową, czerwoną, zieloną albo czarną.
Dlaczego warto zainwestować w dach z płyty bitumicznej?
Dach z płyty bitumicznej odporny jest na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych i atmosferycznych, ale również kwasów, ługów czy niskich i wysokich temperatur. Pokrycie dachowe z takiego materiału zapewnia również wysoką wytrzymałość statyczną i odpowiednią elastyczność. Natomiast dzięki temu, że płyta charakteryzuje się niewielkim ciężarem, ponieważ waży około 3 kg, pozwala zastosować lekkie konstrukcje nośne i nie wymaga dodatkowych wzmocnień więźby dachu.