Po co stosuje się folię pod fundamenty?
Folie fundamentowe to proste, aczkolwiek skuteczne rozwiązanie zabezpieczające budynek przed wilgocią. Stanowią doskonałą i o wiele wygodniejszą alternatywę dla dotychczas stosowanych materiałów hydroizolacyjnych w postaci papy lub lepiku, w przypadku których w celu nałożenia zazwyczaj zmuszeni byliśmy do wynajęcia wyspecjalizowanej ekipy
Ogólna charakterystyk
Folie pod fundamenty stanowią bardzo ważny element, które nie wolno pomijać przy budowie domu, ponieważ to właśnie dzięki wspomnianym materiałom izolacyjnym mamy możliwość zapewnienia odpowiedniej ochrony zarówno przed wilgocią, pleśnią, jak i grzybami. Ze względu na sposób zastosowania przede wszystkim folie możemy podzielić na dwa rodzaj tj.:
- poziome – przeznaczone do wykonania izolacji poziomej między ścianami parteru i fundamentami, a także między ławami fundamentowymi oraz ścianami; mają za zadanie zabezpieczanie murów przed występowaniem zjawiska podciągania kapilarnego, polegającego na podciąganiu wody z gruntu w gorę; dodatkowo tego typu folie zapobiegają powstawaniu pęknięć, do których dochodzi podczas osiadania budynku,
- pionowe – wykorzystywane przy izolacji pionowej, potocznie określane także jako folie kubełkowe, mają za zadanie pokrycie całej ściany od strony gruntu, zapewniając tym samym skuteczną ochronę przed wodą i wilgocią.
Różnica między foliami płaskimi a kubełkowymi
Folie pionowe, czyli folie kubełkowe (membrany wytłaczane) produkowane są z PE-HD i mogą być dodatkowo wzmocnione siatką z polipropylenu, poliestru lub włókna szklanego. Wysokość tłoczenia omawianych materiałów izolacyjnych oscyluje w granicy od 3 do 12 mm. Wykorzystywane są w celu osłonięcia zewnętrznej strony warstwy izolacji przeciwwodnej, co pozwala zapobiegać uszkodzeniom mechanicznym. Materiały wzmocnione siatką z włókna szklanego doskonale sprawdzają się do izolacji przeciwwilgociowych wewnętrznych stron ścian piwnic.
Folie pod fundamenty poziome ze względu na to, że produkowane są z takich materiałów jak PCV lub PE, są produktami nieco słabszymi – mniej wytrzymałymi, jak folie wykonane z PE-HD, choć niektóre z nich mogą być wyposażone w dodatkowe warstwy kauczukowo-bitumiczne. Doskonale sprawdzają się do wykonywania izolacji przeciwwodnych i przeciwwilgociowych. Chcąc mieć pewność, że materiał nie będzie podatny na przypadkowe przebicie, warto, jest sięgnąć po modele o minimalnej grubości wynoszącej 0,5 mm, choć zazwyczaj produkty wykonane z PCV pod względem grubości występują zazwyczaj w granicy 0,6-2 mm.
Jak stosować folie pod fundamenty?
Folie fundamentowe są o wiele łatwiejsze i wygodniejsze w montażu niż papa lub lepik, ponieważ wiele produktów wyposażono w specjalne samoprzylepne pasy. Te, które nie posiadają wspomnianych rozwiązań, można kłaść przy użyciu nagrzewnicy do spajania połączeń. Mogą być stosowane nawet na zabrudzonej powierzchni, oczywiście, jeśli nie zachodzi ryzyko jej uszkodzenia. Pozwalają na wykonanie izolacji na murze z cegieł, bloczków i na betonie.