Ocieplenie budynku styropianem – plusy i minusy

Dobra termoizolacja to podstawa w przypadku każdego budynku – jedni wybierają ocieplenie wełną, a inni styropianem. Pamiętać trzeba też o szpachlowaniu i tynkowaniu. Do okrycia warstwy ocieplenia służą tynki elewacyjne, które mogą być mineralne lub akrylowe.

Obecnie można przebierać w rodzajach materiałów budowlanych, co pozwala na dobór tych odpowiednich. Od lat ogromną popularnością wśród materiałów dociepleniowych cieszy się styropian, co wynika z licznych jego zalet, które warto poznać. Trzeba też mieć na wadze pewne wady tego rozwiązania.

Ocieplenie styropianem – czy to ma sens?

Styropian to jeden z najchętniej wybieranych materiałów budowlanych, co w dużej mierze wynika z jego ogólnodostępności i atrakcyjnej ceny. Ocieplenie styropianowe pozwala zaoszczędzić pieniądze, zmieniając koszty związane z ogrzewaniem i klimatyzowaniem pomieszczeń. W przypadku styropianu można mówić o adekwatnej cenie w stosunku do oferowanej jakości. Kolejną zaletą jest niezwykła trwałość, będzie to inwestycja długoterminowa. Ten innowacyjny materiał izolacyjny nie jest podatny na gnicie, butwienie ani strzępienie się. Można liczyć na to, że ocieplenie styropianowe zapewni wysoki poziom ochrony termoizolacyjnej na wiele lat. Styropian cechuje się niezwykłą lekkością, jest bardzo łatwy w montażu, nie ma problemu z pyleniem ani żadnymi reakcjami alergicznymi. Nie trzeba nawet stosować żadnych środków ochronnych ani sięgać po specjalistyczne narzędzia. Z dociepleniem budynku za pomocą płyt styropianowych poradzi sobie każdy, nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów na zatrudnienie profesjonalnej ekipy.

Ocieplenie styropianowe składa się przede wszystkim z cząsteczek powietrza, jest to materiał podlegający w stu procentach recyklingowi. W przypadku styropianu można też mówić o bezpieczeństwie użytkowania. Nie zawiera żadnych szkodliwych substancji, jest neutralny dla środowiska naturalnego, nie szkodzi zdrowiu. Zaletą jest również zapobieganie rozwojowi chorobotwórczych drobnoustrojów, co wynika z odporności na działanie wilgoci. Ocieplenie styropianowe nie wydziela żadnych szkodliwych związków ani nie emituje promieniowania. Jest to uniwersalny materiał izolacyjny, którym można ocieplić praktycznie cały budynek, zaczynając od fundamentów, a kończąc na dachu. Jeśli kupi się styropian ze sprawdzonego źródła, od renomowanego producenta, to można mieć pewność co do wysokich walorów użytkowych tego materiału. Wyróżnić można styropian biały i grafitowy, z czego ten drugi wyróżnia się zdecydowanie lepszym współczynnikiem przewodnictwa cieplnego, co przekłada się na świetne właściwości termoizolacyjne. Jeśli komuś zależy na dobrze ocieplonym budynku, redukcji strat ciepła i zmniejszeniu rachunków na ogrzewaniu, to najlepszym wyborem będzie styropian grafitowy.

Czy styropian ma wady?

Styropian ma wiele zalet, ale nie jest wolny od wad. Jedną z nich jest duży opór dyfuzyjny. Trzeba liczyć się z tym, że ściany nie będą oddychać, co w połączeniu z niesprawną wentylacją przekłada się na brak możliwości odprowadzania wilgoci z wnętrza budynku. Sprzyja to rozwojowi pleśni i grzybów. Minusem ocieplenia styropianowego jest też podatność na rozpuszczalniki organiczne i brak ekologiczności – jest to produkt w pełni chemiczny.

roberto

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top