Nieco mniej znane europejskie waluty, o których warto wspomnieć

Euro, czy też funt: obie te waluty zna niemal każdy. Jednak oprócz nich mieszkańcy państw Starego Kontynentu posiadają także inne systemy walutowe. Warto o nich wiedzieć choćby dlatego, by mieć świadomość, jakie pieniądze wymienić ze złotówek, w trakcie wakacyjnych podróży.

Najbardziej chyba rozpoznawalną ze wszystkich walut, o których traktuje ten tekst, jest emitowana w Norwegii korona. W tym wypadku jest to swoiste echa unii monetarnej. Swego czasu w jej skład wchodziły jeszcze Dania oraz Szwecja. Co ciekawe, mimo, że formalnie związek ten przestał funkcjonować, wszystkie wymienione tu państwa postanowiły zostać właśnie przy koronie. Jedna korona w tej walucie, dzieli się z kolei na sto øre. Nominałów emitowanych monet jest tutaj w sumie cztery. Największy z nich wynosi w sumie dwadzieścia koron. W przypadku banknotów, emituje się w sumie pięć wariantów. Najbardziej wartościowym z nich jest równowartość tysiąca koron. Jak w przypadku innych banknotów, tak i tutaj drukuje się motywy charakterystyczne dla kraju pochodzenia waluty. Tu całkiem intrygująca jest choćby tak zwana Łódź z Gokstad. Tym właśnie środkiem, najprawdopodobniej przemieszczali się Wikingowie, którzy rezydowali na tych terenach. Do odkrycia doszło w końcówce lat 70 XIX stulecia. Obecnie znajduje się ona w dość popularnym w norweskiej stolicy Muzeum Łodzi.

Kolejną walutą jest denar macedoński. Jest to oficjalny system pieniężny stosowany w Macedonii Północnej. Jest on zresztą bezpośrednim następcą dinara. Nową walutę wprowadzono dokładnie trzy dekady temu. Nazwa jest rzecz jasna bezpośrednim nawiązaniem do mającej swój początek w Imperium Rzymskim monety W przypadku waluty tego bałkańskiego państwa, jeden denar podzielony jest w sumie na sto deni. Tym co wyróżnia denara, jest z pewnością dość pokaźna liczba emitowanych monet. Mowa tu bowiem aż o ośmiu wariantach. Największym z nich jest bilon o wartości pięciu tysięcy macedońskich denarów.

W kraju ze stolicą w Tbilisi mieszkańcy posługują się lari. Ta jednostka wprowadzona została w drugiej połowie minionego stulecia. W przypadku gruzińskiej waluty, posiada ona dość spory polski akcent. Wszystko dzięki temu, że banknoty produkowane są przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Ich nominałów jest zresztą w sumie sześć. Największym jest równowartość dwustu lari. W przypadku monet, emituje się ich osiem wariantów. Największym z nich jest numizmat o wartości dwóch lari. W tym wypadku odpowiednikiem polskiego grosza, jest tetri.

Wiele banknotów z czasem wymienianych jest na nowsze egzemplarze. Jest tak choćby w przypadku opisywanych tu wyżej banknotów korony. Głównym powodem wymiany jest podwyższenie poziomu bezpieczeństwa przed ewentualnymi próbami fałszerstw. Jeśli posiadamy takie banknoty, można je łatwo wymienić lub sprzedać w kantorach. Skup wycofanych walut to temat, który powinniśmy przeanalizować i zgłębić , jeśli posiadamy na przykład stare funty brytyjskie

Podobne wpisy