Na co zwrócić szczególną uwagę, szukając magazynu na wynajem?
Magazyny na wynajem cieszą się dużą popularnością, rośnie liczba osób decydujących się na skorzystanie z takiego rozwiązania. Jest to świetna opcja dla klientów biznesowych, szczególnie małych i średnich przedsiębiorstw. Nie każdego stać na wybudowanie własnego magazynu, może być to zbyt duży wydatek lub nieopłacalna inwestycja. Na szczęście obecnie inwestorzy mogą liczyć na szeroki wachlarz wyboru, bo powierzchnie magazynowe na wynajem są dostępne niemalże wszędzie. Najczęściej spotyka się je na obrzeżach miast, terenach wiejskich. Zanim jednak ktoś zdecyduje się na podpisanie umowy, należy zastanowić się, na co konkretnie zwracać uwagę podczas poszukiwania idealnego magazynu.
Jak wybrać magazyny do wynajęcia?
Ofert powierzchni magazynowych do wynajęcia jest wiele, ale przed przystąpieniem do ich przeglądania należy przeanalizować dobrze sytuacją, sprecyzować potrzeby i możliwości firmy. Określić należy to, jakie dokładnie wymogi ma spełniać dany magazyn. Potem można już zapoznać się z ofertami deweloperów, porównać je ze sobą. Pomimo tego że do wyboru jest wiele magazynów do wynajęcia, to jednak znalezienie odpowiedniego obiektu może być nie lada wyzwaniem, wielomiesięcznym procesem. Bardzo ważne będzie to, aby nie zwlekać z rozpoczęciem poszukiwań, należy zrobić to jak najszybciej, bo znalezienie magazynu może zająć wiele miesięcy. Pierwsze miesiące dotyczą zwykle analizy potrzeb, określenia cech, jakie powinien mieć obiekt. Nie ma sensu tracić czasu na przeglądanie wszystkich ofert, należy zawęzić swoje poszukiwania do obiektów odpowiadających potrzebom najemcy. Najlepiej będzie wysłać zapytania ofertowe. Po otrzymaniu propozycji można je ze sobą porównać pod kątem oferowanych warunków. Na koniec pozostaje wybrać się na oględziny magazynów do wynajęcia, aby zweryfikować zgodność oferty z rzeczywistością.
Jakie powinny być magazyny na wynajem, na co zwracać uwagę?
Bardzo ważną kwestią jest określenie odpowiedniej wielkości powierzchni magazynowej. Sprecyzować należy wymiary magazynu, czyli wysokość i szerokość. Znaczenie ma także nośność podłogi, dostosowanie obiektu do specyfiki prowadzonej działalności. Istotne są dostępne udogodnienia. Podczas wybierania powierzchni magazynowej trzeba myśleć przyszłościowo, mając na uwadze rozwój firmy i jej cele biznesowe. Bardzo ważne jest to, na jak długo podpisuje się umowę i czy będzie można ją bezproblemowo rozwiązać. Jeśli ktoś decyduje się na magazyn w pełni dostosowany do jego indywidualnych potrzeb, to zwykle będzie musiał podpisać umowę długoterminową, na kilkanaście lat. Niezwykle istotna dla każdego przedsiębiorstwa jest lokalizacja magazynu, jego odległość od siedziby firmy. Należy zastanowić się nad tym, który region będzie najkorzystniejszy i czy nie pojawią się problemy z dojazdami. Zawsze trzeba mieć na uwadze rozwój kanałów dystrybucji, bliskość rynków zbytu, regionalne szlaki komunikacyjne, istniejącą i planowaną infrastrukturę. Należy również dobrze przeanalizować koszty ponoszone przy wynajmie magazynu: czynsz, opłaty eksploatacyjne i licznikowe.