Magazyny i przechowywanie w procesie logistycznym firm

Bez odpowiednio zaplanowanej logistyki w działaniu przedsiębiorstwa bardzo szybko pojawia się chaos w jego funkcjonowaniu. Nie tylko przerwany jest bezpośredni łańcuch dostaw od producentów, ale również proces wysyłki zamówionych towarów do kupujących. A to już prosta droga do utraty renomy i zaufania oraz błyskawicznego bankructwa danej firmy. Aby tego uniknąć, warto zadbać o właściwy projekt logistyczny, który obejmuje przede wszystkim kwestię magazynów oraz sposób przechowywania towarów, zanim te trafią do odbiorców.

Magazyny do wynajęcia – jak to działa?

W przypadku przedsiębiorstw prowadzących sprzedaż hurtową i detaliczną, a więc nastawionych na klientów biznesowych i indywidualnych, dobrym rozwiązaniem będzie wynajem magazynów. Nie tylko znikają wtedy koszty ich budowy, ale również skraca się czas łącznej dystrybucji towarów. Zasady wynajmowania powierzchni do przechowywania swoich produktów są takie same jak wynajem każdego innego budynku czy pomieszczenia: klient wyszukuje odpowiednią lokalizację oraz podpisuję umowę na wynajęcie danej przestrzeni magazynowej. W zależności od rodzaju świadczonych usług mogą one obejmować wyłącznie samo wynajęcie magazynu, ale również pomoc w obsłudze logistycznej, w tym w zatrudnianiu pracowników.

Zalety wynajmowania magazynów

Oprócz odrzucenia wspomnianego wyżej kosztu, jaki firma ponosiłaby przy budowie własnego magazynu, wynajem powierzchni magazynowych ma też inne atuty. Pod względem logistycznym jest to rozwiązanie praktyczniejsze, tańsze i bardziej wydajne, ponieważ:

– można wynająć magazyn w dowolnym miejscu w Polsce adekwatnie do swoich potrzeb

– nie jest się na stałe przywiązanym do jednej lokalizacji

– rynek posiada ogromną liczbę powierzchni magazynowych, które można wybrać w oparciu o kryteria lokalizacyjne, wielkościowe czy komunikacyjne

– magazyny dostępne są najczęściej w regionalnych strefach ekonomicznych, co sprzyja rozszerzaniu współpracy gospodarczej z innymi firmami

Dla kogo taka usługa?

Z usług firm takich jak Industrial, a więc oferujących wynajmowanie magazynów, korzystają nie tylko wielcy krajowi gracze. To także oferta kierowana do mniejszych przedsiębiorstw, które szukają sposobu na poprawę swoich procesów logistycznych. Większa swoboda i elastyczność w transporcie i przechowywaniu towarów pomaga im znacznie usprawnić logistykę sprzedażową oraz importową bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Nie muszą też wynajmować ogromnych magazynów, ale wybrać te o mniejszej powierzchni, które będą lepiej dopasowane do ich potrzeb i wymagań.

roberto

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top