Jakie fotele tapicerowane do salonu?

Każdy dom, czy każde mieszkanie, ma punkt centralny, wokół którego toczy się codzienne życie i w którym spędza się przeważającą część czasu. Z reguły jest to salon, stanowiący najbardziej wystawny i reprezentatywny punkt domostwa. Tam przyjmowani są goście, częstowani kawą i ciastem, tam ogląda się telewizje, czy czyta książki. W związku z tym bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiedni zestaw mebli, by umiliły każdą chwilę spędzoną w tej przestrzeni. Zatem jakie fotele tapicerowane wybrać, aby można było godzinami siedzieć w komfortowej pozycji?

Spójność wnętrza jest najważniejsza

Obecnie w wystroju królują kolory jasne, tak by wpuścić jak najwięcej światła do środka. Stąd najwięcej teraz produktów w odcieniach bieli i szarości. Kiedy do pokoju zostaną już wybrane pozostałe meble, być może kunsztowna biblioteczka, a także elegancki stolik, który pozwoli odstawić tam ciepły napój, przychodzi moment wyboru foteli tapicerowanych. Zastępują one nudne i niezbyt wygodne krzesła, które królowały w pokojach dziennych w poprzednich latach. Fotel, dzięki przyjemnemu obiciu, wypełnieniu i kształtowi, sprzyja długim pogawędkom oraz nawiązywaniu nowych relacji, co jest szczególnie ważne w dzisiejszych, aspołecznych czasach. Dzięki temu znajdują miejsce również w wystroju kawiarń, a także czasem pojawiają się przy jadalnianym stole, czy w gabinetach. Oczywiście, przy ich wyborze należy kierować się poza wygodą ich projektem, gdyż warto by stanowiły jedność stylistyczną z pomieszczeniem. Stąd istnieje ich kilka typów, tak by każdy znalazł coś odpowiedniego dla siebie i chciał spędzać na nich czas, relaksując się w wolnej chwili.

Do wyboru, do koloru

Najbardziej typowym przedstawicielem tej rodziny są tzw. uszaki, których historia sięga nowożytnej Francji, gdzieś okolic przełomu XVII i XVIII wieku. W związku z tym, że są to klasyczne w kształcie meble, z pewnością znajdą wielu amatorów. Elementami, które je wyróżniają, są przytwierdzone do niezwykle wysokiego oparcia zakładki obite materiałem, które właśnie mają przywodzić na myśl uszy. Kiedyś ich znaczenie było dużo ważniejsze, bo chroniły głowę przed chłodnymi podmuchami powietrza, a dzisiaj pełnią tylko i wyłącznie funkcję stylistyczną. Doszło do ewolucji tego typu foteli tapicerowanych, gdyż tak jak większość przedmiotów uległy erze miniaturyzacji i zostały zmniejszone do bardziej kompaktowych rozmiarów. Pierwotnie zajmowały po prostu bardzo dużo miejsca, stąd ta zmiana wyszła im na lepsze, gdyż nic nie straciły na swojej niesamowitej wygodzie. Równie popularne obecnie są modele, charakteryzujące się bardziej opływowymi kształtami. Ta moda rozproszyła się po świecie ze Skandynawii, między innymi dzięki pewnej popularnej sieci sklepów meblowych. Są one dużo nowocześniejsze, więc znajdą swoje zastosowanie w modernistycznych wnętrzach, urządzanych współcześnie. Warto podkreślić, że pośród foteli tapicerowanych, da się jeszcze wyróżnić dwa podtypy, które odróżnia materiał obicia. Może to być tkanina, skóra, albo ekoskóra.

roberto

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top