Jak zaprojektować nowoczesny biurowiec, by ładnie wpasował się w krajobraz miasta?

Projektowanie biurowców w nowoczesnym stylu nie jest wcale tak łatwe jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać – przekonali się już o tym dość boleśnie architekci, których kreacje po dzień dzisiejszy szpecą centra co większych polskich aglomeracji, choć w założeniach miały one je ożywić i nadać im całkowicie nowego, futurystycznego wyglądu. Dlaczego tak się dzieje?

Zdaniem ekspertów odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta – okazuje się bowiem, że profesjonaliści podejmujący się takich zadań nie wzięli pod rozwagę specyfiki terenu na którym ma stanąć nowoczesny biurowiec, przez co całkowicie odstawał on po finalizacji projektu od krajobrazu miasta. Ważne jest, aby przystępując do zlecenia przeprowadzić dokładną analizę obszaru, tak aby samodzielnie wczuć się w atmosferę miejsca, zrozumieć jego specyfikę, poznać choćby pobieżnie osoby, które tam zamieszkują oraz przybywają tam choćby na moment, aby załatwić sprawunki. Dopiero wchodząc w przysłowiowe buty przypadkowego przechodnia jesteśmy w stanie określić, jak wyglądać powinien jego wymarzony budynek – obiekt na który każdego dnia będzie z dumą spoglądał, ale również taki, do którego z przyjemnością wejdzie, by skorzystać z usług przedsiębiorstw, które to właśnie w takiej budowli postanowiły otworzyć swoje biuro lub filię.

Dostosowanie budynku do wyglądu miasta to nie tylko utrzymanie go w podobnej do okolicznych obiektów kolorystyce czy pokuszenie się o podobne rozwiązania architektoniczne – to także przekazanie ducha aglomeracji, zawarcie w obiekcie jej esencji. Jak z całą pewnością potwierdzą to eksperci, zupełnie nie kłóci się to z zamysłem biurowca nowoczesnego, jako że w dalszym ciągu powstać on może z najnowocześniejszych materiałów oraz mogą w nim zostać zastosowane rozwiązania iście kosmiczne, które to pozwolą na przykład na poczynienie oszczędności na energii elektrycznej i wodzie czy też znacznie uprzyjemnią i zwiększą efektywność pracy zatrudnionych na co dzień w takiej budowli pracowników.

Budowa biurowców powinna także być skonsultowana z mieszkańcami oraz lokalnymi władzami – uzyskamy wtedy pogląd odnośnie oczekiwań społeczności i będziemy w stanie zawrzeć również ich wizję w finalnym projekcie, co z pewnością pozytywnie przełoży się na jego odbiór. Sprawi to, że mieszkańcy uznają budowlę za „swoją”, wzniesioną zgodnie z ich oczekiwaniami oraz preferencjami. Oczywiście należy w tym miejscu nadmienić, że wysoce nieprawdopodobne jest, by udało się nam wpisać w gusta wszystkich zainteresowanych, jednakże naszym zdaniem jedną z umiejętności dobrego architekta jest zdolność połączenia wielu wizji, rozwiązań i możliwości w jedną, niezwykłą oraz wzbudzającą podziw całość. W takim przypadku, może on mieć pewność, że zaprojektowany przez niego budynek o przeznaczeniu biurowym nie będzie w żadnym wypadku szpecił panoramy miasta, a wręcz przeciwnie – sprawi, że będzie się ona prezentowała okazale oraz majestatycznie, zarówno w dzień jak i po zachodzie słońca!

roberto

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top