Jak praktycznie urządzić kawalerkę?

Mieszkania typu kawalerka cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Choć niewielkie to pozwalają wygodnie mieszkać w centrum miasta, są tańsze i można je ciekawie zaaranżować. Jednopokojowe lokum kupimy w atrakcyjnej cenie w różnych dzielnicach Warszawy. Warte uwagi są te znajdujące się w dzielnicach: Praga-Południe, Mokotów czy Wola. Aby mieszkanie nie było zagracone i nie sprawiało wrażenia ciasnego i ciemnego warto przy urządzaniu kierować się kilkoma prostymi zasadami.

Pierwszą z nich są jasne ściany i jeden styl aranżacyjny. Dzięki temu przestrzeń powiększy się optycznie, a w samym wnętrzu nie będzie bałaganu wizualnego. Białe lub jasnoszare ściany to doskonała baza dla innych kolorów, które można zastosować na meblach lub tekstyliach. W tego typu mieszkaniach najlepiej sprawdzają się style, których wyznacznikiem jest minimalizm i prostota, czyli przykładowo skandynawski, minimalistyczny czy boho.

Jakie meble do kawalerki?

Aranżując przestrzeń w kawalerce warto jeszcze na wstępnym etapie wydzielić strefy. Jeśli kuchnia jest poza pokojem to część do przygotowywania posiłków i jadalnię mamy oddzieloną od reszty mieszkania. W przypadku, gdy aneks znajduje się w pokoju warto zaaranżować strefę kuchenno-jadalnianą w jednej części pomieszczenia, a drugą przeznaczyć na strefę wypoczynkową, miejsce do pracy czy rozrywki. Jednocześnie wieczorem będzie się ona zmieniała w sypialnię, co trzeba uwzględnić podczas wyborów zakupowych. Meble w kawalerce powinny być maksymalnie funkcjonalne.

Rozkładana kanapa lub narożnik, stolik kawowy na kółkach, stół do jadalni rozsuwany lub z rozkładanymi bokami, lekkie taborety, które można wkładać jeden na drugi lub składane krzesła do odwieszenia na hak na ścianie. Dzięki temu pokój szybko będzie można zmodyfikować w zależności od sytuacji: wizyty gości, pracy czy do wieczornego odpoczynku. Wybierajmy meble w jednolitych kolorach, co pozwoli na zabawę wzorami i fakturami na dodatkach.

Dodatki, które dopełniają całość

Starajmy się wykorzystywać każdą wolną przestrzeń, wnękę czy ścianę. Stawiajmy na wózki z półkami na kółkach czy lekkie, otwarte regały zamiast ciężkich meblościanek. Pozostała część aranżacji to dekoracje. Zacznijmy od tekstyliów – zasłony, dywan, poduszki dekoracyjne i koce powinny podkreślać styl wnętrza. Jeśli baza, czyli ściany i meble są w stonowanych kolorach to w przypadku dodatków można iść w pastele oraz kolory ziemi, aby zachować podobny klimat lub wręcz przeciwnie: bawić się odcieniami, wzorami oraz fakturami. Poza tym postawmy we wnętrzu na lekkość oraz optyczne powiększenie przestrzeni. Pomogą w tym lustra, ażurowe dodatki oraz szklane wazony i lampiony. Nie może zabraknąć odpowiedniego oświetlenia zarówno centralnego, jak i lamp stołowych, ściennych czy ozdobnych lampeczek.

Podobne wpisy