Jak optymalnie oświetlić pokój ucznia?

Aranżacja pokoju ucznia składa się z wielu czynników, które muszą ze sobą współgrać. Najważniejsze jest jednak światło pozwalające na efektywną naukę, przyjemny wypoczynek, spotkania ze znajomymi oraz zabawę. Jak nie trudno się domyślić, nie wystarczy tu jednak lampa wisząca. O czym zatem pamiętać, by stworzyć dobrze oświetlony pokój sprzyjający funkcjonowaniu dziecka?

Jeden punkt światła to za mało

O tym, by zamontować punkt świetlny na suficie, pamięta każdy. Niestety zwisający żyrandol, abażur o fantazyjnych kształtach lub jeden reflektor nie wystarczy, aby oświetlić kilku lub kilkunastometrowy pokój. Lepiej w takiej sytuacji sprawdzi się oświetlenie szynowe, które można ustawiać pod dowolnymi kątami. Sporą zaletą takich lamp jest też opcja modyfikacji. Producenci często umożliwiają zakup pojedynczych elementów, które podłączamy do prowadnicy, co pozwala na dostosowanie oświetlenia głównego do wymogów mieszkańca danego pomieszczenia. Poza tym konieczne jest umieszczenie dodatkowych punktów w okolicach łóżka i na biurku, tak by w czasie nauki lub czytania książki przed snem można swobodnie sterować światłem bez konieczności wstawania.

Mała lampka, wielkie możliwości

Lampka biurowa czy nocna przeważnie jest niewielka, ale to wyposażenie ma ważne zadanie do wykonania. Takie oświetlenie musi umożliwiać czytanie bez konieczności zapalania lampy sufitowej. Na co zwrócić uwagę wybierając tego typu oświetlenie? W przypadku biurka przyda się model lampy na długim, regulowanym ramieniu z kloszem, który możemy ustawić pod odpowiednim kątem. W ten sposób dobrze doświetlimy miejsce do pracy, nauki lub innych aktywności wymagających przypatrywania się szczegółom. Przy łóżku natomiast dobrze egzamin zda lampka nocna o nieco bardziej klasycznej formie. Może to być prosta wersja z tkaninowym abażurem lub kinkiet przytwierdzony do ściany. Najlepsze będą lampy dające delikatne, odrobinę przytłumione światło sprzyjające wypoczynkowi. 

Światło odgrywa bardzo dużą rolę w aranżacji wnętrz. Chodzi tu nie tylko o kwestie estetyczne, ale także praktyczne. W pokoju ucznia jest ono jeszcze ważniejsze, szczególnie jesienią i zimą, gdy wcześnie zapada zmrok, a dziecko musi przyswoić materiał na kolejną klasówkę. Mądrze wybierając lampy, stworzymy idealne warunki do zabawy, nauki oraz wypoczynku, a to wpłynie również na prawidłowy rozwój pociechy. 

Podobne wpisy