Jak działa grupa bezpieczeństwa c.o.?

System centralnego ogrzewania powinien działać skutecznie i bezpiecznie. W przypadku wzrostu temperatury cieczy może dojść do nadmiernego parowania, a nawet wrzenia, co prowadzi do skokowego wzrostu ciśnienia panującego we wnętrzu instalacji. Na szczęście istnieje sposób, by zapobiec temu zjawisku — wystarczy zastosować grupę bezpieczeństwa c.o.

Działanie i budowa grupy bezpieczeństwa c.o.

Do czego służy grupa bezpieczeństwa c.o.? Jest to zestaw elementów montowany w systemach centralnego ogrzewania. Do najważniejszych zadań tego urządzenia należą dokonywanie pomiarów oraz obniżanie ciśnienia wewnątrz instalacji. Grupę z reguły montuje się na wyjściu źródła ciepła, a każdy zestaw powinien składać się z:

  • Manometru, odczytującego bieżące ciśnienie w układzie i wskazującego, kiedy system powinien zareagować;
  • Zaworu bezpieczeństwa, który zostaje otwarty w momencie przekroczenia progu właściwego ciśnienia;
  • Odpowietrznika, pozwalającego na automatyczne odprowadzanie nadmiaru pary wodnej zalegającej w instalacji grzewczej.

Należy pamiętać, że grupa bezpieczeństwa c.o. jest bardzo ważnym elementem instalacji grzewczej — bez niej cały system może ulegać niebezpiecznym awariom i licznym uszkodzeniom.

Mocowanie grupy bezpieczeństwa c.o.

Każda grupa bezpieczeństwa c.o. jest wykonana w obrębie armatury, co odróżnia ją od popularnych instalacji zabezpieczających. Ogranicza to czas i złożoność montażu do minimum, ponieważ wystarczy ją w całości zamontować w instalacji. Wszystkie grupy bezpieczeństwa c.o. są produkowane w taki sposób, by można było łatwo je dopasować do konkretnego, maksymalnego ciśnienia roboczego. Ważne, aby urządzenie składało się z materiałów odpornych na działanie bardzo wysokich temperatur — większość grup bezpieczeństwa jest wykonanych z mosiądzu, który wykazuje odporność na korozję, ciśnienie oraz ciepło.

Grupa bezpieczeństwa c.o. oraz c.w.u. – podstawowe podobieństwa i różnice

Zarówno grupa bezpieczeństwa c.o., jak i c.w.u. wykazuje podobne właściwości. Obie z nich zostały stworzone, by:

  • kontrolować ciśnienie oraz wykrywać moment przekroczenia jego bezpiecznego poziomu,
  • zapobiegać przegrzaniu wody, co może prowadzić do uszkodzenia, a nawet wybuchu instalacji,
  • niwelować ryzyko wytwarzania się podciśnienia, co stanowi jeden z powodów awarii instalacji,
  • przeciwdziałać cofaniu się wody, grożącym na przykład skażeniem wody pitnej.

Grupa bezpieczeństwa c.o. to mechanizm montowany w instalacjach grzewczych i podłączany do wyjścia źródła ciepła. Grupa c.w.u. jest używana do zabezpieczania zamkniętych podgrzewaczy wody, wewnątrz których może dochodzić do niekontrolowanych wzrostów ciśnienia. Grupa c.w.u. nie musi zawierać automatycznego odpowietrznika, ponieważ jest montowana w obiegu wody użytkowej.

Podobne wpisy