Grzejnik elektryczny vs. klimatyzator. Co wybrać?
Grzejnik elektryczny czy klimatyzator? To decyzja, którą często musimy podjąć poszukujący idealnego rozwiązania grzewczego. Podczas gdy grzejnik elektryczny może wydawać się oczywistym wyborem na chłodniejsze miesiące, klimatyzatory z odwróconym cyklem mają szereg zalet, które często czynią je bardziej wydajną i skuteczną opcją.
Grzejnik elektryczny a klimatyzator — jaka jest różnica?
Aby zapewnić pewien wgląd w debatę na temat grzejnika elektrycznego i klimatyzatora, przyjrzyjmy się różnicom między nimi.
Grzejnik elektryczny działa na zasadzie przekształcania energii elektrycznej (tj. elektryczności) w energię cieplną. Grzejniki elektryczne przepuszczają energię elektryczną przez rezystor, aby przekształcić prąd elektryczny w energię cieplną.
Dla porównania, klimatyzator z cyklem odwróconym to pompa ciepła, która pobiera ciepło z powietrza na zewnątrz i oddaje je do pomieszczenia. Działa na zasadzie odwróconego cyklu chłodzenia, w którym zimna ciecz zwana czynnikiem chłodniczym przepuszczana jest przez zewnętrzną wężownicę w celu pochłaniania ciepła z powietrza na zewnątrz. Czynnik chłodniczy jest pompowany przez sprężarkę przez komory do skraplacza, który podgrzewa powietrze podczas sprężania go w celu wytworzenia gorącego powietrza. To gorące powietrze jest następnie rozprowadzane po pomieszczeniu przez wentylator. Po zakończeniu tego procesu czynnik chłodniczy ochładza się do stanu ciekłego i cykl rozpoczyna się od nowa. Klimatyzatory z odwróconym cyklem są dostępne w systemach klimatyzacji naściennej, podłogowej i kanałowej. Sprawdź również: rekuperacja ścienna.
Klimatyzator z odwróconym cyklem — zalety i wady
Klimatyzatory są wszechstronne, energooszczędne i tanie w eksploatacji. Nic dziwnego, że klimatyzatory z odwróconym cyklem to popularna opcja ogrzewania domów, mieszkań i lokali handlowych. Klimatyzatory z odwróconym cyklem są trzy razy bardziej wydajne niż grzejniki elektryczne. Ponieważ grzejniki elektryczne przekształcają energię elektryczną w ciepło, mają stosunek mocy do ciepła jeden do jednego. Oznacza to, że na każde dwa kW ciepła potrzeba 2 kW energii elektrycznej. Dla porównania, klimatyzator z odwróconym cyklem jest w stanie absorbować ciepło z powietrza na zewnątrz, zmniejszając zapotrzebowanie na energię elektryczną do 0,6 kW na każde 2 kW ciepła.
Grzejnik elektryczny — zalety i wady
W przeciwieństwie do klimatyzacji z cyklem odwróconym, grzejniki elektryczne robią tylko jedną rzecz i zwykle wymagają zużycia więcej energii. Jeśli planujemy używać grzejnika przez większość dni w zimie, wady prawdopodobnie przewyższą korzyści. Grzejniki są stosunkowo małe i zapewniają niewielką wydajność. Dostępne jako samodzielne jednostki nie wymagają instalacji. Generują duże zużycie energii i oferują nierównomierny rozkład ciepła, co oznacza, że często jest gorąco w pobliżu grzejnika, a zimno w pozostałej części pomieszczenia. Po wyłączeniu grzejnika pomieszczenie szybko się ochładza. Może powodować problemy z bezpieczeństwem. Na przykład grzejnik elektryczny o mocy 2 kW może przeciążać obwody elektryczne (szczególnie w starszych domach), potencjalnie powodując pożar. Wysokie poziomy promieniowania cieplnego w pobliżu grzejnika mogą również spowodować zapalenie znajdujących się w pobliżu materiałów, takich jak ubrania lub zasłony.
Więcej informacji na temat skutecznych sposobów ogrzewania domu znajdziemy na stronie Centrum Rekuperacji.