Dom według własnego pomysłu czy ogólnodostępnego projektu?

Indywidualny projekt domu to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą uwzględnić wszystkie swoje potrzeby. Wiąże się z koniecznością zatrudnienia architekta, który przygotuje od podstaw projekt nowego domu. Z kolei ogólnodostępny projekt to świetna opcja dla osób, którym przede wszystkim zależy na oszczędności czasu i pieniędzy. Gotowy projekt można bowiem zakupić od ręki w bardzo przystępnej cenie.

Indywidualny projekt domu – zalety

Osoby kreatywne i wymagające z pewnością zauważą szereg zalet takiego rozwiązania. Jedną z nich jest idealne dopasowanie wyglądu obiektu do posiadanego terenu. Inną równie ważną kwestią jest uwzględnienie potrzeb i oczekiwań wszystkich domowników. W ten sposób będzie można uzyskać dom “szyty na miarę”. Takie rozwiązanie pozwoli na osiągnięcie idealnych efektów nie tylko pod względem estetycznym ale i funkcjonalnym oraz powierzchniowym. Dobry architekt będzie w stanie dostosować projekt zarówno do potrzeb i oczekiwań klienta jak i do określonego budżetu.

Indywidualny projekt domu – wady

Główną wadą tego rozwiązania jest czas. Musimy mieć na uwadze, że projekt domu od podstaw nie powstaje z dnia na dzień. Architekt będzie potrzebował sporo czasu na poznanie naszych potrzeb oraz opracowanie idealnego planu. Wiąże się to również z większymi kosztami. Indywidualny projekt powstaje tylko dla danego klienta. Architekt nie będzie mógł na nim ponownie zarobić. W związku z tym przygotowanie takiego projektu będzie o wiele bardziej kosztowne niż zakup gotowego projektu katalogowego.

Ogólnodostępny projekt – zalety

Jak już wspomnieliśmy na początku artykułu, gotowy projekt katalogowy jest tańszy oraz szybszy od indywidualnego projektu. Możemy zakupić go praktycznie od ręki. Ze względu na możliwość wielokrotnej sprzedaży, cena gotowego projektu jest znacznie niższa. To doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na oszczędności już od pierwszego etapu budowy domu. Zaoszczędzone pieniądze będzie można przeznaczyć na lepsze materiały, z których będzie korzystać firma budowlana już podczas właściwego etapu budowy domu. Dla wielu osób rozpoczynających budowę domu bardzo istotnym czynnikiem jest również czas. Zakup gotowego projektu pozwoli na dużą oszczędność tej jakże ważnej w dzisiejszym czasie waluty.

Ogólnodostępny projekt – wady

Decydując się na gotowy projekt musimy trochę iść na kompromisy. Nie wszystko może wyglądać tak jakbyśmy to sobie wymarzyli. Warto jednak wziąć pod uwagę inną, równie korzystna opcję jaką jest zakup gotowego projektu i wniesienie indywidualnych poprawek z pomocą architekta. Dla wielu osób może okazać się to najbardziej optymalne rozwiązanie.

roberto

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top