Codzienna eksploatacja sprężarki zakładowej – jak sprawić, by była ekonomiczna?
Zwiększenie wydajności produkcji to obecnie jeden z głównych celów każdego zakładu przemysłowego. Konieczność taka często wynika z rosnących wymagań rynkowych oraz aktywności podmiotów konkurencyjnych. Duże znaczenie w ulepszaniu procesów produkcyjnych mają oczywiście wszelkie maszyny. W tym artykule skupimy się na tym, jak zwiększać efektywność sprężarek powietrza, co przyda się zarówno w przemyśle, jak i przydomowym warsztacie.
Akcesoria w sprężarce ważne dla efektywności
Dla efektywności wszystkich procesów związanych z wytwarzaniem sprzężonego powietrza najistotniejsze jest przede wszystkim dopasowanie odpowiedniej sprężarki powietrza do danych zadań. Należy w tym wypadku zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, w tym dobór właściwych akcesoriów, takich jak osuszacze, filtry lub specjalne separatory. Nie tylko usprawnią one pracę urządzenia, ale również zwiększą jakość wytwarzanego sprężonego powietrza, gwarantując przy tym sprawne i wydajne działanie. Te ostatnie na przykład mają za zadanie oddzielać cząstki oleju od powietrza, które ponownie ma dostać się do systemu.
Optymalizacja pracy sprężarki polega nie tylko na zwiększeniu poziomu generowanego powietrza w danym okresie, ale również na obniżeniu ponoszonych kosztów energetycznych. Redukując jednak wspomniane koszty, należy mieć na uwadze to, aby nie doszło do zmniejszenia ilości produkowanego materiału roboczego. Efektywne prace zakładowe muszą zatem zawsze odpowiednio wyważać te proporcje i to jest bardzo istotna kwestia. W sprężarkach może być to osiągnięte na kilka sposobów, o których piszemy poniżej.
Sposoby optymalizacji pracy sprężarki
Najczęściej stosowaną metodą regulacji sprężarki ze względu na stosunkowo duży zakres przy jednoczesnym zmniejszeniu poboru energii jest tak zwane dławienie przepustnicy powietrza. W ten sposób dokonuje się ograniczenia poziomu sprężonego powietrza, które występuje przy ssaniu. Aby jednak zastosować taki system, należy stosować oddzielny zbiornik na powietrze. Oprócz tego często wykorzystuje się również wprowadzenie zmian w prędkości obrotowej silnika napędowego, dzięki czemu można osiągnąć stabilność ciśnienia i płynność regulacji wydajności sprężarki. Trzeba także dopilnować odpowiedniego rozmieszczenia komponentów w układzie pneumatycznym oraz zapewnić właściwe warunki pracy wszystkim pozostałym elementom. Na koniec nie zapominajmy o kupnie komponentów uzupełniających oraz zaprogramowaniu elektroniki w taki sposób, aby silnik pracował wyłącznie wtedy, gdy jest to konieczne. Pomocne okazać może się też zainwestowanie w specjalne systemy regulujące poziom jakości i ilości produkowanego sprężonego powietrza.
Oczywiście metod na poprawienie jakości pracy sprężarki jest więcej. Mogą być one też uzależnione od jej typu: inaczej trzeba podejść do sprężarek olejowych, inaczej do bezolejowych. Pamiętajmy jednak, że przed wykonaniem powyższych działań optymalizacyjnych należy szczegółowo określić i zbadać jej możliwości techniczne i innych komponentów w układach pneumatycznych. Czasami chcąc zwiększyć efektywność pracy sprężarki konieczne może okazać się dostosowanie orurowania instalacji pneumatycznych, lub zainwestowanie w specjalny monitoring, za którego pomocą można wykryć wszelkie błędy.