4 najpopularniejsze rodzaje oświetlenia ogrodowego
Ogród to nie tylko miejsce relaksu i wypoczynku ale i nasza wizytówka. Oświetlenie ogrodowe może nadać naszemu ogrodowi świetnego wyglądu i niepowtarzalnego charakteru. W sklepach z wyposażeniem ogrodowym znajdziemy różne rodzaje lamp ogrodowych. Możemy zdecydować się na zakup kinkietów, słupków, reflektorów lub lamp nawierzchniowych. Każdy wyżej wymieniony rodzaj oświetlenia ma swoje zalety, o których napiszemy w dalszej części artykułu.
Kinkiety
Kinkiety służą do oświetlenia domu i tarasu. Umieszcza się je na ścianie budynku. Zwykle wyposażone są w czujnik zmierzchowy, który umożliwia włączenie się lamp po zmroku. Kinkiety mogą być również wyposażone w czujnik podczerwieni włączający lampę po wykryciu ruchu w pobliżu. Takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy na zużyciu energii elektrycznej. Dobrym rozwiązaniem są również lampy zewnętrzne sufitowe wiszące, które pięknie oświetlają i zdobią każdy taras.
Słupki
Słupki dają możliwość na zastosowanie oświetlenia na różnej wysokości. Znajdujące się na niej lampy mogą wyraźnie oświetlać nawet bardzo duże ogrody. Wysokie słupy oświetleniowe spotkać możemy coraz częściej nie tylko w parkach i bulwarach, ale i w wielu przydomowych ogrodach. W sklepach znajdziemy słupki oraz lampy dostępne w wielu stylach. Bez trudu kupimy taki, który idealnie wpasuje się w wygląd naszego ogrodu. Warto postawić na słupki led ogrodowe, które są bardzo wydajne i energooszczędne.
Reflektory
Za pomocą reflektorów możemy oświetlać obiekt pod różnymi kątami. Tego typu oświetlenie montuje się zwykle na ścianach budynków lub nisko na ziemi (do podświetlania fontanny lub oczka wodnego).
Lampy nawierzchniowe
Nawierzchniowe lampy ogrodowe stosuje się do oświetlenia powierzchni podjazdu lub ścieżki. Takie lampy montowane są płasko na powierzchni. Lampy nawierzchniowe wykonane są zwykle z solidnych materiałów takich jak żeliwo lub aluminium. Żeliwne lampy są stabilne ale ciężkie i narażone na korozję. Z kolei lampy aluminiowe charakteryzują się lekką konstrukcją i wysoką odpornością na czynniki atmosferyczne.